We hebben er de koudste 24 uur van deze winter op zitten. Nadat het kwik afgelopen nacht in Elsenborn zakte tot min 21, kregen we ook nog de koudste dag. Het werd in het centrum van het land niet warmer dan min 6 en aan zee vroor het min 5.
De koudegolf zal merkbaar zijn op de energiefactuur. Een gemiddeld gezin zal door de aanhoudende kou ongeveer 40 euro meer voor aardgas betalen op de totaalfactuur.
Het kan niet anders dan dat de koudegolf zich goed laat voelen in de bouwsector. 1 op de 2 bouwwerven ligt stil door het vriesweer. De Confederatie Bouw hoopt dat de situatie niet te lang aanhoudt, want anders kunnen de kosten tot in de tienduizenden euro's oplopen voor de grote werven.
Ook de horecasector ondervindt hinder van de koudegolf. Mensen blijven bij dit weer liever thuis dan op restaurant of café te gaan. Drankleveranciers hebben dan weer heel wat schade omdat glazen flessen het begeven door de koude.
Al 2 jaar lang kunnen asielzoekers terecht in een appartement op het koninklijk domein van Ciergnon, in de Ardennen. Nu blijkt dat het lokale OCMW opdraait voor de kosten van die opvang en niet de koning zelf.
De federale politie heeft een opsporingsbericht verspreid voor Stijn Saelens, die exact een week geleden is verdwenen. Dat naar hem gezocht wordt, geeft de indruk dat speurders er aan twijfelen of de man wel dood is.
Het is niet eenvoudig om een restaurant succesvol draaiende te houden, ook niet als dat restaurant al enige naam en faam heeft. Restaurant Clandestino uit Temse ziet zich genoodzaakt de boeken neer te leggen. De zaak had nochtans een Michelinster.
Het themapark Mini-Europa en het zwempark Océade op de Heizel sluiten tegen volgend jaar de deuren. Dat is vanmiddag bekendgemaakt. In de plaats komt er een groot winkel- en wooncomplex.
Hatice Ava, het meisje dat 2 jaar geleden is neergestoken in Antwerpen omdat ze een jongen niet wilde kussen, heeft een boek geschreven. Daarin vertelt ze hoe ze zomaar aangevallen werd op straat nadat ze geld ging afhalen. Ze raakte zwaargewond.
Het wordt mogelijk de koudste dag van het jaar tot nu toe. Door de schrale wind zal het alvast bitterkoud aanvoelen, veel kouder dan het eigenlijk is. Vannacht sneuvelde alvast een eerste record: het kwik zakte tot - 20,8 graden in de Hoge Venen.
Wie vaak letterlijk in de kou blijft staan, zijn alleenstaande moeders die het niet breed hebben. Twee keer per week kunnen ze terecht bij de organisatie Moeders voor Moeders in Antwerpen. Vrijwilligers helpen hen door het ergste heen.
Supermarkten gaan al maar vroeger open en sluiten later. Dat gebeurt op vraag van de consument, want die wil voor en na het werk nog snel gaan winkelen, in plaats van in het weekend.
Dominiek De Clerck, de jongste zoon van de West-Vlaamse tapijtenmagnaat Roger De Clerck, heeft een minnelijke schikking getroffen met de fiscus, voor 25 miljoen euro. Daarmee koopt hij een strafzaak over zijn fiscale misdrijven af.
Voor de rechtbank van Kortrijk staat de zaakvoerder van een huwelijksbureau terecht omdat hij bijna 200 vrijgezellen oplichtte. Hij liet de slachtoffers betalen voor een ontmoeting met hun droompartner, maar ze hebben nooit iemand gezien.
In de commissie Binnenlandse Zaken heeft de NV-A vragen gesteld over de opvang van asielzoekers door de koning in Ciergnon. Asielzoekers kunnen er terecht op het koninklijk domein. Maar nu blijkt dat het lokale OCMW voor de kosten opdraait.
Sommige mensen hopen dat het vriesweer nog even aanhoudt, want het is heerlijk schaatsen en ravotten op de bevroren plassen in ons land. En ook de schoolkinderen genieten van de ijspret. Op de Kraenepoel in Aalter wemelde het van de kinderen.
Contador is veroordeeld omdat er sporen van Clenbuterol in z'n urine zat. Dat is eigenlijk een medicijn om astma bij dieren te behandelen. Maar het is al sinds jaar en dag populair als doping, vooral bij bodybuilders, omdat het de spieren versterkt.
Er is nog altijd geen spoor van Stijn Saelens, de kasteel-eigenaar uit Wingene die vermist is. Er is vandaag ook niet meer naar hem gezocht. Maar het onderzoek gaat voort. Het gerecht concentreert zich nu op de financiële toestand van Saelens.
Vorig jaar hebben bijna 9.000 Belgen zich opgegeven als stamceldonor bij het Rode Kruis. Dat is 4 keer meer dan in 2010. Veel mensen hebben zich aangemeld, na het verhaal in Telefacts over Miabelle, een ziek meisje voor wie dokters geen donor vonden.
We beleven op dit moment de langste koudegolf in 15 jaar. Door de kou zijn in veel huizen waterleidingen bevroren. De loodgieters krijgen nu al veel telefoontjes, maar ze verwachten er nog meer wanneer het gaat dooien.
Als de Elfstedentocht doorgaat, doen er van de 16.000 deelnemers ook een aantal Belgen mee. Sommigen van hen hebben al 3 keer de schaatstocht uitgereden. Anderen zouden voor de allereerste keer meedoen. Allemaal zijn ze al hard aan het trainen.
De koude wordt ook stilaan een probleem voor de binnenschippers. Er zijn er veel die met hun schip vastliggen op een dichtgevroren kanaal. Er varen nu ijsbrekers uit, om de waterlopen toch open te houden.
In de Zoo van Antwerpen moeten ze met deze wintertemperaturen de dieren extra goed verzorgen. Want ze kunnen niet allemaal tegen de snijdende kou. Sommige dieren krijgen warmtelampen, andere dieren mogen maar een paar uur per dag buiten komen.
We kunnen nog altijd niet schaatsen op de Damse vaart. De brandweer heeft er de dikte van het ijs gemeten. Dat moet minimaal 12cm dik zijn, en dat is het nog niet. Maar als het zo blijft vriezen, zou het tegen het weekend wel mogelijk zijn.
Ook de binnenscheepvaart heeft te lijden onder dit aanhoudende vriesweer. Vele waterwegen zijn dichtgevroren waardoor schepen vast komen te liggen. Om ze toch op hun bestemming te krijgen, worden ijsbrekers ingezet. Die moeten nu elke dag uitvaren.
Bij de spoorwegen is er weinig hinder door de sneeuw, zeker in vergelijking met onze buurlanden. NMBS en spoornetbeheerder Infrabel hebben hun winterplan geactiveerd. Mensen werken de klok rond om treinen en sporen sneeuw- en ijsvrij te houden.
De regering gaat een aantal maatregelen in verband met de pensioenen wat verzachten, omdat er hele zware kritiek op gekomen was van de vakbonden. Veel marge is er niet, maar onder meer over de brugpensioenen zou er gepraat kunnen worden.
Door de vrieskou hebben de pechdiensten de handen vol. Ze kregen dit weekend gemiddeld 3 oproepen per minuut, allemaal van mensen van wie de auto niet meer wou starten. De wachttijden liepen op tot 3 uur. Morgen wordt het wellicht nog erger.
Door de vrieskou kan er ook weer geschaatst worden. Op sommige plaatsen is het ijs al dik genoeg, maar er zijn plaatsen waar het absoluut nog niet kan. De politie controleert er of mensen toch niet op het ijs gaan, want het is nog te gevaarlijk.
In het Oost-Vlaamse Kalken zijn 4 Poolse truckers verbrand geraakt nadat hun gasfles ontplofte. 2 mannen zijn er erg aan toe, de 2 andere kwamen er met lichte brandwonden van af. De truckers waren met een gasvuurtje aan het koken in hun cabine.
Volgens de brandweer zijn er opmerkelijk meer branden nu het zo koud is. Veel mensen willen hun huis extra verwarmen. Meestal gebeurt dat met elektrische vuurtjes, maar die kunnen gemakkelijk kortsluiting geven.
De winter treft niet alleen ons, maar ook de dieren. De voorbije dagen belden tientallen mensen naar dierenwelzijn, omdat ze paarden of schapen in de weide zagen staan. Ze denken dat het om verwaarlozing gaat, maar dat is niet altijd zo.
'Gelieve niets meer te geven aan de bedelaars'. Die waarschuwing hangt sinds kort op de deur van de Delhaize-winkel in Deinze. Volgens de directie vallen bedelaars de klanten lastig, en gedragen ze zich agressief.
De boeren bij ons hebben het ook moeilijk door de koude. Ze moeten zorgen dat het drinkwater van de dieren niet bevriest. Voor wandelaars is het nu wel het ideale moment. Het sneeuw en ijs zorgen voor mooie winterlandschappen.
Niet alleen de pechverhelpers hebben de handen vol; ook de slotenmakers. Veel sloten zijn bevroren of zijn vervuild geraakt door het strooizout dat op de auto is terechtgekomen. Ook hier zijn de wachttijden soms erg lang.
Bijna 600 ambachtslieden zetten vandaag hun ateliers open voor bezoekers om kennis te maken met hun vak. En ambachten zijn weer hip. 7 op de 10 ambachtslieden merken dat de interesse voor hun artisanale producten de voorbije 2 jaar gestegen is.
Vorig jaar waren er in ons land 11.300 ongevallen met niet-verzekerde voertuigen. Dat is een stijging met 10% tegenover het jaar daarvoor. Mobiliteitsorganisatie Touring vraagt dat er een strenger toezicht komt.
Voor het grote publiek zijn de skipistes in ons land nog niet open, maar op Signal de Botrange- de top van België- wordt er toch geskied. Enkele Vlamingen hebben er een club opgericht en ze kregen de toestemming om hun eigen piste aan te leggen.
Het koudste plekje van het land lag in Retie, in de Kempen. Daar daalde het kwik vannacht naar -18 graden. Het was afgelopen nacht ook de koudste nacht in 3 jaar. Dat komt door de open hemel en vooral door het feit dat er weinig wind was.
Op sommige plaatsen kon er wel al geschaatst worden. In het Oost-Vlaamse Aalter is het ijs van de Kraenepoel al dik genoeg. Daar kwamen al veel mensen zich uitleven. Maar op ándere plaatsen moet je toch nog voorzichtig zijn.
Dat er zo'n monsterfile kon komen, na amper 4 centimeter sneeuw, doet de discussie rond preventief strooien, weer oplaaien. Op de Vlaamse wegen werd er vooraf gestrooid maar in de hoofdstad gebeurde dat niet. Heeft het nu zin of niet?
Het parket heeft de 5 verdachten in de zogenoemde Kasteelmoord in het West-Vlaamse Wingene vrijgelaten. Het gaat om 4 Tsjetsjenen en een man uit Aalter. Ze werden de hele nacht ondervraagd maar er zijn geen bewijzen tegen hen.
Het spoor van de 5 verdachten in de 'kasteelmoord' paste in de hypothese die het parket volgde, namelijk dat het hier gaat om een moord op bestelling. Maar er zijn onvoldoende bewijzen tegen de verdachten. Voor de speurders is het nu terug naar af.
De Vlaamse gastgezinnen die vorig jaar 3 zusjes uit Roemenië hadden opgevangen, weten eindelijk waar de kinderen zijn terechtgekomen. 1 van de gastouders is de meisjes gaan opzoeken in Roemenië en ze stellen het goed.
Wie bij dit weer gehoopt had om in eigen land te kunnen gaan skiën, heeft pech. In de ardennen is er te weinig sneeuw gevallen. De ski- en langlaufpistes blijven er dus, voorlopig, dicht. Op 1 na. Maar je kan er wel wandelen in een mooi landschap.
Door de barre weersomstandigheden zijn er vanmorgen opnieuw verkeersongevallen gebeurd. Maar de situatie is niets in vergelijking met gisteravond. Er viel toen 4cm sneeuw, maar dat was genoeg om te ontaarden in een monsterfile.
De examens zijn voorbij en om dat te vieren, vertrokken gisteravond zo'n 8.000 studenten op skivakantie. Maar ook hier veel chaos door de sneeuw. Velen geraakten niet op tijd op de bus. Als die bus er al zelf geraakte.
De temperatuur blijft de komende dagen sterk onder het vriespunt. Op verschillende plaatsen in het land gaat het ook opnieuw sneeuwen. Pas tegen het einde van de week gaat het kwik opnieuw klimmen, misschien zelfs tot het vriespunt.
De sneeuw was gisterennamiddag, via Nederland, eerst Antwerpen binnengekomen. Het verkeer draaide er in geen tijd in de knoop, maar de sneeuw zelf leverde wel mooie beelden op.
In de zaak over de kasteelmoord in Wingene heeft de politie 5 verdachten opgepakt. Het gaat om een man uit Maria-Aalter en 4 Tsjetsjenen. Over hun motief is voorlopig nog niets bekend. Ook het lichaam van de kasteeleigenaar is nog niets gevonden.